14-latek zwycięzcą Konkursu Naukowego E(x)plory 2020

Szymon Perlicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 28 im. Generała Leopolda Okulickiego we Wrocławiu zdobył pierwsze miejsce w Krajowym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory 2020. 14-latek jest autorem symetrycznego algorytmu szyfrowania dowolnych informacji z użyciem własności hipersfery i przestrzeni wielowymiarowych. Otrzymał stypendium naukowe w wysokości 10 tysięcy złotych i przepustkę na jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych naukowców na świecie – Regeneron International Science and Engineering Fair w USA, gdzie swoją karierę naukową rozpoczynało do tej pory aż 27 noblistów! Innowacyjność projektu 14-latka opiera się na możliwości przedstawienia każdej informacji jako punktu w przestrzeni wielowymiarowej Wydarzenie było częścią święta nauki i innowacji Gdynia E(x)plory Week, które po raz pierwszy można było w całości śledzić w Internecie.

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największym w Polsce wydarzeniem, które pozwala młodym naukowcom w wieku od 13 do 20 lat tworzyć i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi młodymi naukowcami, także za granicą. W tym roku do konkursu zgłoszono 216 projektów, ponad 140 zostało zakwalifikowanych do regionalnych etapów, które odbyły się w Podzamczu, Łodzi, Wrocławiu, Bydgoszczy i Olsztynie. 35 projektów zakwalifikowało się do Krajowego Finału Konkursu. Laureatów wybrało jury złożone z 17 autorytetów reprezentujących uznane instytucje naukowe i innowacyjne firmy.

Drugie miejsce zajęli: Daniel Czech i Mateusz Niedobecki za projekt “ISP – Inteligentny System Przewietrzania” z Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku. ISP to innowacyjne urządzenie zapewniające odzysk energii cieplnej i oczyszczanie powietrza. Monitoruje ono w sposób ciągły jakość powietrza i automatycznie dostosowuje tryb pracy. Celem projektu jest wymiana dopuszczonych zanieczyszczeń z przefiltrowanym powietrzem zewnętrznym do wewnątrz pomieszczenia z możliwością odzysku energii cieplnej.

Drużyna otrzymała stypendium naukowe w wysokości 7.000 złotych na rozwój swojego projektu badawczego.
Trzecią nagrodę główną przyznano Oldze Ścieszce za projekt “Preferencje Varroa destructor w porażaniu czerwiu wychowywanego na młodych i starych plastrach pszczelich”. Uczennica XL LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie usprawniła metody diagnostycznej choroby pszczół wywoływanej roztoczem Varroa destructor. Swoje badania przeprowadziła w procedurze korelacyjnej opartej na badaniu komórek z czerwiem pszczelim z wyselekcjonowanych rodzin. Badania stanowią istotną wskazówkę dla analityków i badaczy chorób pszczelich oraz pszczelarzy. Młoda naukowczyni otrzymała stypendium w wysokości 5.000 złotych oraz udział Regeneron International Science and Engineering Fair w USA.

Podczas gali wyłoniono zwycięzcę internetowego plebiscytu „Innowator jutra”, w którym internauci głosowali na najlepszy ich zdaniem projekt. Zwycięzcami plebiscytu zostali Piotr Fil i Władysław Sowul za projekt „Samolot dwustronny”. Zdobyli 4171 głosów i otrzymali bon w wysokości 2.000 złotych na udział w wybranej przez siebie konferencji naukowej. Internauci oddali łącznie ponad 14 tysięcy głosów.

Podczas tegorocznej, internetowej odsłony Gdynia E(x)plory Week, oprócz Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory odbył się Festiwal Nauki i Technologii oraz XI Kongres „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Gościem specjalnym tegorocznej edycji wydarzenia była prof. Ada Yonath, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. W 2009 roku otrzymała tę prestiżową nagrodę w ramach uznania jej pracy związanej z badaniami nad strukturą i funkcją rybosomu. Wydarzenie od 9 lat jest świętem nauki i innowacji z bogatym programem warsztatów, pokazów naukowych oraz dyskusji panelowych kierowanych do pasjonatów nauki. Gdynia E(x)plory Week organizowane przez Fundację Zaawansowanych Technologii cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci i młodzieży szkolnej, nauczycieli, studentów jak i przedstawicieli start-upów, innowacyjnych firm, władz samorządowych i centralnych. W tegorocznym Gdynia E(x)plory Week wzięło udział ponad 2200 osób.
Wszystkich tegorocznych laureatów Konkursu Naukowego E(x)plory można zobaczyć na stronie www.explory.pl/2020.