Laboratorium Autentykacji Produktów na Wine Expo 2019

Degustacje, warsztaty, spotkania z producentami wina oraz setki produktów niedostępnych w tradycyjnej sprzedaży – w Warszawie trwają targi Wine Expo 2019.

Kamila Klajman, Manager Laboratorium Autentykacji Produktów, wygłosiła wykład „Prawda drzemie w izotopach”. Zaprezentowała korzyści jakie daje pomiar składu izotopowego win.
– W Bionanoparku, badamy legalność wina wykorzystując izotopy. Jest to jedna z najnowocześniejszych metod w walce z zafałszowaniami win oparta na rozmiarze ich naturalnego, występującego w przyrodzie składu izotopowego. Większość pierwiastków jest mieszaniną izotopów, a ich względna zawartość zmienia się w wyniku procesów chemicznych i biochemicznych. Dlatego produkty otrzymane w różny sposób, w różnych miejscach świata, różnią się składem izotopowym.
Izotopy potrafią wskazać czy etanol obecny w winie pochodzi z winogron czy też np. z trzciny cukrowej lub buraka cukrowego. Izotopy to nic innego, jak różne odmiany jednego pierwiastka, które zawierają jednakową liczbę protonów, ale różnią się liczbą neutronów. Badając stosunek węgla 13 do węgla 12 w etanolu mamy pewność, jakie jest jego surowcowe pochodzenie. Podczas badań pojawiają się takie próbki, które w swoim składzie zawierają jedynie etanol wytworzony np. z cukru trzcinowego, co oznacza, że „wino” jest zafałszowane. Co ciekawe poszczególne partie tego samego produktu mogą się od siebie różnić – podsumowuje badania nad legalnością wina Kamila Klajman.
Wine Expo Poland to wydarzenie dedykowane profesjonalistom: producentom, importerom, dystrybutorom, sommelierom, i miłośnikom wina. Jest okazją do budowania relacji biznesowych, poszerzania wiedzy. W tym roku wzięło w nim udział ponad 100 wystawców, którzy zaprezentowali prawie 500 win z całego świata.