Elektryczny van zaprojektowany w Łodzi

Jest elektryczny, ekologiczny i estetyczny – studio One One Lab z Inkubatora w Bionanoparku zaprojektowało elektrycznego vana dla azjatyckiego producenta samochodów. Hiperon Carrier ma już w 2022 r. trafić do klientów. Będzie sprzedawany w Europie, Chinach i Stanach Zjednoczonych.

One One Lab to studio projektowe specjalizujące w projektach motoryzacyjnych. Tworzą unikalne samochody koncepcyjne, motocykle elektryczne, a także projektują
– Mamy biuro w Łodzi, ale nasi klienci w większości pochodzą z krajów azjatyckich. Od wielu lat realizujemy zlecenia dla koncernów motoryzacyjnych – konsultujemy projekty, przygotowujemy koncepcje produktów, pomagamy przygotować auta do seryjnej produkcji. Wypracowaliśmy już własną markę w tej branży i to klienci proponują nam współpracę – mówi Jacek Chrzanowski z One One Lab.

Hiperon to nowa marka, która stawia na ekologiczne rozwiązania. Dlatego zdecydowała się na produkcję wyłącznie elektrycznych samochodów dostawczych i zeroemisyjnych busów do przewozu osób. Zadaniem One One Lab było opracowanie nie tylko projektu konkretnego samochodu, ale też stworzenie wizerunku marki i języka projektowego, którym firma będzie posługiwać się w kolejnych modelach.

– Otrzymaliśmy od klienta bardzo konkretne wytyczne, wszystkie wymiary pojazdu. Skoro samochód jest w pełni elektryczny musiał tez różnić się wyglądem od tradycyjnych dostawczaków. W oparciu te wymagania zaprojektowaliśmy karoserię, oświetlenie oraz koncepcję stylistyki wnętrza. Wyposażenie będzie rozwijane w kolejnych modelach, pojawi się więcej detali i elementów zapewniających komfort użytkowania. – tłumaczy Chrzanowski. – Odpowiadamy za wygląd, to oznacza, ze nie projektujemy mechaniki, silników ani np. systemów elektrycznych. – dodaje.

Producent samochodów już uruchomił stronę internetową Hiperona. W przyszłym roku pierwsze auta mają trafić do nowych właścicieli. Będzie to podstawowy model cargo czyli Hiperon Carrier. W przyszłości do produkcji ma trafić także wersja Hiperon Hermes, która pomieści aż dwunastu pasażerów oraz Hiperon Demeter czyli zeroemisyjny dostawczak. Carrier, Hermes i Demeter wg zapowiedzi producenta będą wyposażone w silnik elektryczny o mocy 265 KM z baterią 75 kWh i zasięgiem 320 km.

Studio Projektowe One One Lab powstało w 2015 roku. W swoim portfolio ma m.in. projekty dla wietnamskiego koncernu motoryzacyjnego. Obecnie prowadzi rozmowy z jednym z największych producentów samochodów z Malezji. Dla amerykańskiej firmy Nikola zaprojektowali wodorowy ciągnik siodłowy Nikola Tre. Samochód jest produkowany w Niemczech i za kilka tygodni pojawi się w sprzedaży w Europie i USA.