Implanty na miarę

Jeden zabieg zamiast dwóch i perfekcyjnie dopasowane implanty przygotowane przez naukowców Bionanoparku – to były pierwsze takie operacje w Polsce. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu im. Marii Skłodowskiej-Curie już zapowiada kolejne. To nowatorska metoda, która ratuje nie tylko zdrowie, ale i wygląd.

Operacje przeprowadzono u pacjentek, które cierpiały na guzy kości czaszki. Tradycyjnie, aby taką zmianę usunąć i zrekonstruować potrzebne byłyby co najmniej 2 operacje. Dzięki współpracy lekarzy z naukowcami z Bionanoparku można to zrobić już podczas jednego zabiegu. Na podstawie tomografii komputerowej pacjentki powstaje wirtualny model czaszki. Lekarze mogą zaplanować dokładnie jaka cześć chorych tkanek usuną, a specjaliści z Bionanoparku projektują idealnie dopasowany implant. Dzięki temu operacja jest precyzyjna i szybka, a pacjentki szybciej wracają do zdrowia.

– Nie musimy operować pacjentów dwukrotnie, co jest dla nich dużą korzyścią. Oczywiście trzeba wspomnieć, że efekt kosmetyczny takiego zabiegu jest znacząco lepszy niż w tradycyjnych sposobach uzupełniania ubytków tkankowych – tłumaczy dr Piotr Komuński, ordynator oddziału neurochirurgii.

Bionanopark projektuje już kolejne implanty, dla następnych pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *