Laboratorium Autentykacji Produktów na Targach ENOEXPO w Krakowie

Lokalne szczepy winorośli, najlepsze winnice, warsztaty i degustacje prowadzone przez największe autorytety
w branży – w Krakowie trwa ENOEXPO, prawdziwe święto winiarstwa. Swoją ofertę zaprezentowało także Laboratorium Autentykacji Produktów, które zajmuje się wykrywaniem zafałszowań w winie.

Zgodnie z polskim prawem wyroby winiarskie dzielą się na wina powstałe w wyniku całkowitej lub częściowej fermentacji alkoholowej wyłącznie świeżych winogron lub moszczu winogronowego oraz napoje fermentowane z dodatkiem wody i cukrów. Na rynek trafiają jednak podrabiane wina gronowe: z dodatkiem wody, cukrów, mieszane z alkoholem czy z dodatkiem ekstraktów z owoców.

Badając skład izotopowy próbki wina w spektroskopie jądrowym i spektrometrze masowym, można określić, czy wino nie zostało zafałszowane poprzez nielegalne dodatki.  Zawartość związków chemicznych zależy od wielu czynników, takich jak: odmiana winorośli, klimat, gleba, czy stopień dojrzałości winogron. Wszystko to wpływa na skład izotopowy obecnych w winie pierwiastków. Kompozycja tych izotopów stanowi niepowtarzalny zapis charakterystyczny dla danego wina. Najnowsza światowa technologia pozwala wykryć nawet niewielkie zaburzenie składu atomów w winie.

To już 17. Edycja Targów ENOEXPO. W tym roku zaprezentowały się nie tylko najprężniej działające stowarzyszenia winiarskie w Polsce, ale też pojedyncze winnice. Na zwiedzających czekało ponad 180 winiarzy, w tym 30 z Polski. Można było skosztować win niemieckich, włoskich i ormiańskich. Tematem przewodnim imprezy były endemiczne szczepy winorośli.

Laureaci XI. Konkursu Winiarskiego o Medal Targów ENOEXPO 2019 otrzymali m.in. możliwość  analizy izotopowej swojego wina w Laboratorium Autentykacji Produktów Bionanoparku.