One, One, Tre

Jest szybka, dynamiczna i imponuje zasięgiem. Nikola Tre to najnowsza ciężarówka amerykańskiej firmy Nikola Motor. Design pojazdu zaprojektowała firma One One Lab, najemca Inkubatora w Bionanoparku.

Samochód ma być propozycją dla rynku europejskiego, azjatyckiego i australijskiego . Trevor Milton, CEO Nikola Motor zapowiedział, że pierwsze testy pojazdu rozpoczną się już w przyszłym roku w Norwegii.

Nikola Tre ma napęd elektryczny pochodzący z ogniw wodorowych. Producent deklaruje, że na jednym tankowaniu, w zależności od wagi załadunku, auto przejedzie od 500 do 1200 kilometrów. Nikola Tre ma być też znacznie szybsza od ciężarówek z silnikami diesla. Producent zapowiada, że na rynku pojawią się warianty modelu oferujące silnik o mocy od 500 do 1000 KM, a maksymalny moment obrotowy 2700 Nm dostępny będzie już chwilę po starcie. Dzięki temu, jak twierdzi firma, pojazd ma być również wyposażony w system odzyskiwania energii z hamulców. Tankowanie wodoru ma potrwać około 20 minut. W ofercie modelu Tre znajdziemy trzy konfiguracje napędu – 4×2, 6×2 oraz 6×4. Masa własna ma być porównywalna z ciężarówkami spalinowymi.

W 2023 r. ma się rozpocząć seryjna produkcja modelu Tre. Producent nie zamierza jej jednak sprzedawać, ale oferować firmom transportowym długoterminowy wynajem. Umowa ma obejmować 7 lat i gwarantować przez cały czas jej trwania stałą opłatę miesięczną niezależną od cen wodoru czy przebiegów pojazdu. Samochód został zaprezentowany podczas oficjalnej premiery w Phoenix w USA. Producent deklaruje budowę europejskiej sieci stacji tankowania wodoru.