Razem wspieramy medyków

Instytut Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej i Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego użyczyły swoje drukarki 3D, aby Bionanopark mógł drukować więcej adapterów do masek i przyłbic dla medyków.

Na jednej drukarce 3D w ciągu doby można wydrukować 9 przyłbic lub 12 adapterów do masek. Każde kolejne urządzenie znacząco przyspiesza produkcje niezbędnych lekarzom środków ochrony osobistej.

– Naszą drukarkę 3D postanowiliśmy użyczyć Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych w Bionanoparku – mówi dr hab. inż. Łukasz Kaczmarek, prof. PŁ, Dyrektor Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej – Wszyscy robimy, co w naszej mocy, aby przyczynić się do najszybszego zakończenia epidemii. 

Kolejne 2 urządzenia wypożyczyło Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.

– Kiedy usłyszeliśmy, ze Bionanopark przygotowuje adaptery do masek i przyłbice dla lekarzy, Dyrektor Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, Janusz Moos bez wahania zaproponował im drukarki 3D, które są w posiadaniu placówki – mówi Violetta Mirowska, specjalista ds. europejskich projektów edukacyjnych. 

Dotychczas Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych przygotowała już adaptery dla kilkudziesięciu masek. Trafiły one do Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. N. Barlickiego. Maski chronią anestezjologów. Dzięki zamontowaniu na nich specjalnych filtrów antybakteryjnych i antywirusowych zabezpieczają lekarza podczas pracy chroniąc równocześnie drogi oddechowe i oczy. Maska, po zdezynfekowaniu i wymianie filtra nadaje się do wielokrotnego użytku.

– Apelujemy do osób, które maja w domu takie maski używane podczas wakacyjnych eskapad, aby przekazały je dla personelu medycznego – mówi dr inż. Piotr Komorowski, manager Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej w Bionanoparku. – Maski można np. przesłać pocztą do Bionanoparku, na adres ul. Dubois 114/116, 93-465 Łódź, koniecznie z dopiskiem „Maska” – dodaje.