Rozpoczyna się Gdynia Explory Week 2021

Inspirujace wykłady, emocjonujące warsztaty i solidna dawka wiedzy w przystępnej formie – rozpoczyna się Gdynia Explory Week 2021. W programie m.in. finał regionalnych konkursów Explory dla młodych naukowców oraz festiwal naukowy.

Gdynia Explory Week to największe święto nauki i innowacji w Polsce. Składa się z Krajowego Finału Konkursu Explory i Festiwalu Explory. Gościem specjalnym tegorocznej edycji wydarzenia będzie dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema i dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, który poprowadzi wykład „Prywatność, najnowsze i najstarsze „prawo” ludzkości”.

Młodzi naukowcy z pomysłami

Konkurs Explory został stworzony z myślą o młodych talentach, które chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Udział w Konkursie daje możliwość zaprezentowania pomysłów z różnych dziedzin nauki oraz zaplanowania najbliższych etapów kariery zawodowej. Konkurs składa się z trzech etapów: zgłoszenia projektu poprzez formularz online, udziału w regionalnych eliminacjach odbywających się podczas regionalnych Festiwali Explory (m.in. w Bionanoparku) oraz finału, który co roku odbywa się w Gdyni.

W tegorocznym krajowym finale Konkursu Explory weźmie udział 36 projektów. Zostały one wyłonione spośród 163 projektów zgłoszonych do Konkursu. Podczas Gdynia Explory Week młode talenty będą walczyć o stypendia naukowe na rozwój projektów, udział w prestiżowych konkursach międzynarodowych oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu Explory.

Opisy projektów młodych talentów biorących udział w finale Konkursu Explory dostępne są na stronie http://www.explory.pl/2021.

Wykłady naukowe w szkołach oraz online

W tym roku po raz pierwszy Festiwale Explory pojadą do szkół! Młodzież szkolna z 10 miast z całej Polski będzie mogła wziąć udział w warsztatach i wykładach znanych popularyzatorów nauki.  W programie m.in. dyskusja naukowiec-sportowiec, która odbędzie się w ZSO nr 7 w Gdańsku. Gościem dr Adama Sieradzkiego z Politechniki Wrocławskiej będzie mistrz Polski w pływaniu i olimpijczyk – Kacper Majchrzak. Uczniowie podczas warsztatów będą też mieli okazję poznać program „Mistrzowie w drodze” propagujący zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród młodych kierowców. Uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kwidzynie wezmą udział w warsztacie „Internet, zagrożenia i możliwości: o sposobach wykrywania i przeciwdziałania przemocy w sieci.”, który poprowadzi laboratorium sztucznej inteligencji – Samurai Labs. Piotr Kosek, twórca i prowadzący kanał na Youtube Astrofaza odwiedzi XL LO im. S. Żeromskiego w Warszawie i opowie o tym, jak powstał wszechświat. Wybrane wydarzenia odbywające się w szkołach będą transmitowane online na platformie hopin.

Podczas Festiwalu Explory odbędą się również wykłady i panele dostępne wyłącznie online dla zarejestrowanych uczestników. Organizatorzy zapraszają szczególnie młodzież szkolną na piątkowe dyskusje i prezentacje dotyczące różnorodnych form wsparcia. Wraz z partnerami porozmawiają i przedstawią oferty szkół wyższych w Polsce i za granicą oraz przyjrzą się stypendiom i stażom.

Udział w Gdynia E(x)plory Week 2021 jest bezpłatny. Obowiązują zapisy.

Program oraz rejestracja dostępne są na stronie: http://www.explory.pl/2021

Więcej o Programie Explory: www.explory.pl

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *