Startup na krańcach świata

Zaczynali od konkursu „Młodzi w Łodzi”, dziś z ich usług można skorzystać w najdalszych zakątkach świata – na Fidżi, Madagaskarze, w Kirgistanie i Nepalu. XOXO WiFi to łódzki startup, który stworzył przenośny router, dzięki któremu podróżujący mogą uniknąć wysokich kosztów roamingu i zagwarantować sobie dostęp do Internetu. Firma mieści się w Inkubatorze Bionanoparku. Zatrudnia w biurze 5 osób.

– Pomysł na biznes pojawił się podczas jednej z naszych podróży po Azji. Mieliśmy wówczas problem z dostępem do sieci, a musieliśmy, pomimo urlopu, pozostać w kontakcie z naszymi pracodawcami. Szukaliśmy takiej usługi, ale okazało się, że jej nie ma. Postanowiliśmy więc ją stworzyć. – wspomina Katarzyna Przybył, współzałożycielka XOXO WiFi.

XOXO WiFi to alternatywa dla ryzykownych publicznych hotspotów czy kart SIM. Przenośny router po uruchomieniu łączy się z operatorem, który oferuje najmocniejszy sygnał w danym miejscu. XOXO oferuje Internet wprost od lokalnych operatorów. Pozwala to znacząco obniżyć koszty. W większości krajów XOXO WiFi zapewnia dostęp do kilku operatorów, więc router automatycznie łączy się z tym, który ma najlepszy zasięg.
W praktyce oznacza to usługi tańsze nawet o 95%. Router wystarczy wynająć najpóźniej 2 dni przed rozpoczęciem podróży. Można zamówić dostawę kurierem, odebrać go osobiście w Bionanoparku lub w punkcie nieopodal lotniska w Warszawie.

To innowacyjna usługa, więc klienci początkowo podchodzą do niej sceptycznie. Przecież alternatywą są np. lokalne hot spoty. Ale jeśli ktoś tylko miał okazję wybrać się w podróż z XOXO WiFi, nie wyobraża sobie już kolejnej wyprawy bez niego. Dzięki tej usłudze turysta może w każdej chwili wysłać ważny mail, sprawdzić rozkład jazdy, czy drogę do hotelu. Bez względu na to gdzie i ile klient zużyje Internetu, nie poniesie dodatkowych kosztów. Opłata jest stała.


Obecnie XOXO WiFi oferuje swoje usługi w ponad 130 krajach nie tylko w Europie, ale też w Azji, obydwu Amerykach, Australii i Oceanii. Mają podpisane umowy z ponad 300 operatorami. Właśnie podpisali umowę z bankiem BNP Paribas, który swoim klientom korzystającym z „Karty Otwartej na Świat” oferuje możliwość skorzystania z routera XOXO podczas wakacji.

– Decyzja o podjęciu współpracy z firmą XOXO WiFi podyktowana była wcześniejszą diagnozą ekspertów Banku BNP Paribas związaną z pozyskaniem skrojonych na miarę rozwiązań pod potrzeby klientów w kontekście nowej oferty produktowej Banku, jaką jest m.in. „Karta Otwarta na Świat”. Poszukiwaliśmy rozwiązań, które będą przede wszystkim wygodne dla klientów. Wykorzystanie tego typu narzędzi, jakie oferuje XOXO WiFi, jest krokiem do jeszcze bardziej innowacyjnego i indywidualnego podejścia do klienta – mówi Karol Kamas, dyrektor Departamentu Innowacji Produktowych i Usług Dodanych w Banku BNP Paribas.

– Sukces XOXO WiFi to kolejny dowód na to, że Łódź ma doskonały klimat dla innowacyjnych startupów. Nawet mała firma, która oferuje ciekawą usługę, może w krótkim czasie osiągnąć międzynarodowy sukces. Dlatego warto korzystać ze wsparcia udzielanego w ramach konkursu Młodzi w Łodzi i realizować swoje pomysły – podkreśla Mateusz Sipa, z-ca dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej UMŁ.

XOXO WiFi negocjuje już kolejne kontrakty z międzynarodowymi firmami. W najbliższym czasie planuje też uruchomienie punktów wynajmu routerów w kolejnych krajach.

Konkurs Młodzi w Łodzi – Mam Pomysł na Startup skierowany jest do twórców innowacyjnych projektów zarówno naukowych, technologicznych jak i kreatywnych/artystycznych we wczesnej fazie rozwoju. Startupy zakwalifikowane do konkursu otrzymują 6 miesięczny mentoring, szkolenia, warsztaty, indywidualne spotkania z ekspertami, inwestorami oraz analitykami biznesowymi. Szczegółowe informacje na temat udziału w konkursie dostępne są na stronie www.startupy.lodz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *