W Punkcie Szczepień w Bionanoparku pierwsi pacjenci otrzymali druga dawkę szczepionki

Pacjenci , którzy ukończyli 80 lat i trzy tygodnie temu otrzymali pierwsza dawkę szczepionki BioNTech/Pfizer, zgodnie z harmonogramem Narodowego Programu Szczepień zgłosili się dziś po druga dawkę.

Stosowane obecnie w Polsce szczepionki przeciwko COVID-19 Comirnaty i Moderna wymagają podania dwóch dawek w odstępie minimum 21 dni. Szczepionkę firmy AstraZeneca podaje się również w dwóch dawkach, ale w odstępie od 10 do 12 tygodni. Odporność pacjent uzyskuje po 7 dniach od przyjęcia drugiej dawki.

Informacja o przebytym szczepieniu jest wprowadzana na bieżąco do e-karty szczepień w systemie e-zdrowie, czyli widzi ją lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Informacje o przyjętych kolejnych dawkach szczepień znajdują się na Internetowym Koncie Pacjenta. To stamtąd można pobrać unikalny kod QR, który potwierdza, że pacjent jest zaszczepiony. Kod może być w przyszłości potrzebny np. podczas przyjęcia do szpitala lub zgodnie z zapowiedziami niektórych przewoźników, przed wejściem na pokład samolotu. Zaszczepieni pacjenci, po 7 dniach od przyjęcia drugiej dawki, są też zwolnieni z obowiązku odbywania kwarantanny w Polsce.

Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak się zalogować na Internetowe Konto Pacjenta?

Zaloguj się na Twoje Internetowe Konto Pacjenta, wybierz „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienia” – tam znajdziesz informację o przebytym szczepieniu przeciw COVID-19 i kod QR.

19 lutego, w Punkcie Szczepień w Bionanoparku, drugą dawkę otrzymało 30. seniorów.
30. nauczycieli zostało zaszczepionych pierwszą dawką.