Zbliża się Gdynia E(x)plory Week.

Specjalnym gościem tegorocznej edycji Gdynia E(x)plory Week będzie prof. Ada Yonath – noblistka w dziedzinie chemii. W dniach 25-27 listopada 2020 wszystkie wykłady i warsztaty będą transmitowane online. Bionanopark jest partnerem wydarzenia.

Gdynia E(x)plory Week składa się z trzech części: Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory, Festiwalu Nauki i Technologii oraz XI Kongresu „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Gościem specjalnym tegorocznej edycji wydarzenia będzie prof. Ada Yonath, która w 2009 roku otrzymała Nobla za badania nad strukturą i funkcją rybosomu.

Konkurs Naukowy E(x)plory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Udział w Konkursie daje możliwość zaprezentowania pomysłów z różnych dziedzin nauki, jak również otrzymania wsparcia ze strony ekspertów oraz zaplanowania najbliższych etapów kariery zawodowej. Konkurs składa się z trzech etapów: zgłoszenia projektu poprzez formularz online, udziału w regionalnych eliminacjach w pięciu miastach Polski, odbywających się w ramach Festiwali Naukowych E(x)plory oraz finału. Podczas Gdynia E(x)plory Week młodzi naukowcy będą walczyć o stypendia naukowe na rozwój projektów, wyjazdy na konkursy międzynarodowe oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu E(x)plory.

W tegorocznym krajowym finale Konkursu Naukowego E(x)plory weźmie udział 35 projektów. Zostały one wyłonione spośród 163 biorących udział w regionalnych eliminacjach w pięciu miastach w całej Polsce, m.in. podczas Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory, który odbył się 9 października. Jego gospodarzami byli Bionanopark i Miasto Łódż. Całe wydarzenie było transmitowane online.

Eksperymenty i pokazy naukowe online

Podczas Festiwalu Naukowego E(x)plory odbywającego się w ramach Gdynia E(x)plory Week 2020 młodzież szkolna będzie mogła wziąć udział w warsztatach, wykładach i pokazach naukowych najlepszych uczelni w kraju oraz znanych popularyzatorów nauki.

W programie m.in. wykład „Power4change – o podróżach technologii i radzeniu sobie w nowej rzeczywistości”, który wygłosi Marek Kamiński, mówca motywacyjny, podróżnik i filozof. Jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny, za co został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa. Ponadto wirtualnie będzie można spotkać twórców kanałów popularnonaukowych z Youtube’a, Crazy Naukę i Astrofazę.

Gościem specjalnym Kongresu będzie Przemek Staroń, Nauczyciel Roku 2018, nominowany do Global Teacher Prize 2020, który zajmie się tematem relacji w czasach pandemii podczas swojego wystąpienia „Najważniejsze niewidoczne dla oczu”.

Ponadto dr hab. Lech Mankiewicz, fizyk i astrofizyk, opowie o tym, dlaczego Internet dobrze sprawdza się jako narzędzie do nauki. W wykładzie „Pracownia przyrodnicza w dobie Internetu (na przykładzie fizyki)” przedstawi proces rozbudowy niskobudżetowej pracowni fizycznej, do której wiedzy i inspiracji szukał wyłącznie w sieci.

Udział w Gdynia E(x)plory Week 2020 jest bezpłatny. Obowiązują zapisy.

Program oraz rejestracja dostępne są na stronie E(x)plory. Wystarczy kliknąć tutaj.