Dotychczas podczas wakacji zapewniały możliwość podziwiana podwodnych widoków, teraz mogą stać się orężem walki z koronawirusem. Maski po drobnej modyfikacji mogą zabezpieczać lekarzy podczas pracy, a także zastąpić tradycyjną maskę tlenową pacjentowi podłączonemu do respiratora.
– Maska szczelnie dolega do twarzy. Zanurzając twarz pod wodą, można w niej swobodnie oddychać przez rurkę. Na zakończeniu tej rurki montujemy adapter, z filtrem antywirusowym i antybakteryjnym. Dzięki temu, że maska szczelnie przylega do twarzy zapewnia lepszą ochronę niż np. przyłbice. To szczególnie ważne podczas zabiegów czy operacji, kiedy personel medyczny ma bliski kontakt z pacjentem. – tłumaczy dr Marcin Elgalal z Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych w Bionanoparku.
Pierwsi na pomysł zaadoptowania takich masek na potrzeby lekarzy wpadli Włosi. Potem w podobny sposób dla służby zdrowia modyfikowali je Francuzi i Belgowie. Wkrótce z rozwiązania skorzystają też anestezjolodzy z Łodzi.
– Do naszej pracowni z prośbą o wykonania takich adapterów do masek zwrócili się lekarze z Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pracujący w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. N. Barlickiego – opowiada dr Piotr Komorowski, manager Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej w Bionanoparku. – Postanowiliśmy im pomóc. Nasi inżynierowie z Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych zaprojektowali odpowiednie rozwiązanie.
Projekt przeszedł testy i obecnie trwa wydruk adapterów do filtrów. Na początek do szpitala im. N. Barlickiego trafi 15 sztuk. Po ocenie ich przez lekarzy i wprowadzeniu ewentualnych modyfikacji przygotowane zostaną adaptery łącznie dla prawie 50 masek.
– Apelujemy do osób, które mają taką maskę, aby przyniosły ją lub przysłały do Bionanoparku. Zostanie ona zmodyfikowane, a następnie przekazana lekarzom. – mówi dr Marcin Elgalal.
To nie pierwszy raz gdy Bionanopark włącza się do walki z koronawirusem. Spółka użyczyła 6 urządzeń laboratoryjnych dla nowopowstałego laboratorium wirusologicznego w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Pomorskiej. Drukuje też przyłbice ochronne dla lekarzy.
Maski można przesyłać do nas na adres:
BIONANOPARK SP. Z O.O.
93-465 Łódź, ul. Dubois 114/116 z dopiskiem „Maska”
Dziękujemy.