Projekty

Wpływ wybranych nanocząstek na właściwości sprężyste komórek śródbłonka oceniany z wykorzystaniem mikroskopii sił atomowych – NCN 2017/26/D/ST4/00918

Celem projektu jest poznanie jak zmieniają się właściwości sprężyste oraz morfologia komórek śródbłonka poddanych działaniu różnego rodzaju nanostruktur.

Nanostruktury planowane do wykorzystania w badaniach to dendrymery (PAMAM), wielościenne nanorurki węglowe (MWCNT) oraz nanocząstki srebra (SNP). Zakłada się, że oddziaływanie nanostruktur z komórkami, na skutek procesów chemicznych i biologicznych, wpływa na sprężystość komórek. Śródbłonek jest monowarstwą komórek wyściełających naczynia krwionośne i stanowi barierę oddzielająca krew od tkanek położonych głębiej, a tym samym stanowi pierwszą linię kontaktu dla leków czy nanostruktur. Ze względu na umiejscowienie in vivo, wraz z całym naczyniem podlega ciągłemu zwężaniu i rozszerzaniu, stąd też sprężystość tych komórek pełni istotną rolę w zrozumieniu fizjologicznych procesów międzykomórkowych.

W ramach projektu przeprowadzona zostanie charakterystyka wybranych nanostruktur z wykorzystaniem szeregu nowoczesnych metod spektroskopowych i mikroskopowych, w tym techniki dynamicznego rozpraszania światła (DLS), skaningowej mikroskopii elektronowej (SEM), wraz z energodyspersyjną spektroskopią rentgenowską (EDS), transmisyjnej mikroskopii elektronowej (TEM) oraz mikroskopii sił atomowych (AFM). Pomiar przeżywalności komórek po dodaniu nanostruktur zostanie zbadany techniką spektrofotometryczną za pomocą testów redukcji soli tetrazolowej (XTT). Badania sprężystości komórek będą wykonane za pomocą spektroskopii sił atomowych i zostaną uzupełnione o fluorescencyjne wybarwianie cytoszkieletu i jąder komórkowych, a także spektrofotometryczne oznaczenia kinetyki syntezy tlenku azotu. W celu zbadania miejsc ulokowania nanostruktur (wewnątrz komórki czy na błonie komórkowej) planowane jest przeprowadzenie badań za pomocą mikroskopii SEM wraz z analizą (EDS) oraz mikroskopii TEM.

Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki, w ramach 26 konkursu Sonata, Umowa nr UMO-2017/26/D/ST4/00918 zawarta 06.06.2018.

Tytuł projektu: „Wpływ wybranych nanocząstek na właściwości sprężyste komórek śródbłonka oceniany z wykorzystaniem mikroskopii sił atomowych”.

Wnioskodawcą projektu jest Bionanopark sp. z o.o.
Całkowita wartość projektu: 542 065 PLN (w tym dofinansowanie z NCN 463 143 PLN)
Termin realizacji projektu: 2018.07.01 – 2021.06.30 (36 miesięcy). Projekt obejmuje badania podstawowe.
Kierownik projektu: dr Agnieszka Kołodziejczyk, tel. 42 280 75 46