Z życia Bionano

Przyłbic wciąż brakuje, Bionanopark rusza z pomocą

Przyłbic wciąż brakuje, Bionanopark rusza z pomocą

Są lekkie, wygodne i zapewniają ochronę twarzy – coraz więcej szpitali prosi o dostarczenie przyłbic, które powstają na drukarkach 3D. Na apel odpowiedział Bionanopark i rozpoczął druk w Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych.

Konstrukcja składa się z wydrukowanego stelaża przyłbicy, folii ochronnej i materiałowej gumki umożliwiającej regulację Inżynierowie z Bionanoparku zmodyfikowali parametry wydruku, aby był on szybszy.
Bionanopark posiada drukarki 3D, które będą wykorzystane do wydruku przyłbic. Wykorzystujemy zapas wcześniej zakupionych materiałów.

– Zazwyczaj w Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych drukujemy prototypy implantów i modele anatomiczne. – tłumaczy dr Marcin Elgalal – odkąd wprowadzono stan epidemii planowe operacje zostały wstrzymane. Postanowiliśmy wykorzystać drukarki, aby pomóc szpitalom.

– Stan epidemii w naszej ocenie wymaga podejmowania nieszablonowych i szybkich działań. Wykorzystujemy całe posiadane przez nas zaplecze sprzętowe, aby pomóc. Nowemu laboratorium wirusologicznemu w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Pomorskiej użyczyliśmy 6 urządzeń laboratoryjnych. Teraz uruchomiliśmy druk przyłbic, ale myślę, że nie jest to ostatni projekt pomocowy, który zrealizujemy w tym wyjątkowym czasie – dodaje Marek Cieślak Prezes Zarządu Bionanoparku.

W Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych ma powstawać do 40 przyłbic tygodniowo. Zostaną one przekazane do najbardziej potrzebujących łódzkich szpitali.

Do akcji przyłączyli się także studenci należący do Koła Naukowego przy Instytucie Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej.