Przyłbic wciąż brakuje, Bionanopark rusza z pomocą

Są lekkie, wygodne i zapewniają ochronę twarzy – coraz więcej szpitali prosi o dostarczenie przyłbic, które powstają na drukarkach 3D. Na apel odpowiedział Bionanopark i rozpoczął druk w Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych.

Konstrukcja składa się z wydrukowanego stelaża przyłbicy, folii ochronnej i materiałowej gumki umożliwiającej regulację Inżynierowie z Bionanoparku zmodyfikowali parametry wydruku, aby był on szybszy.
Bionanopark posiada drukarki 3D, które będą wykorzystane do wydruku przyłbic. Wykorzystujemy zapas wcześniej zakupionych materiałów.

– Zazwyczaj w Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych drukujemy prototypy implantów i modele anatomiczne. – tłumaczy dr Marcin Elgalal – odkąd wprowadzono stan epidemii planowe operacje zostały wstrzymane. Postanowiliśmy wykorzystać drukarki, aby pomóc szpitalom.

– Stan epidemii w naszej ocenie wymaga podejmowania nieszablonowych i szybkich działań. Wykorzystujemy całe posiadane przez nas zaplecze sprzętowe, aby pomóc. Nowemu laboratorium wirusologicznemu w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Pomorskiej użyczyliśmy 6 urządzeń laboratoryjnych. Teraz uruchomiliśmy druk przyłbic, ale myślę, że nie jest to ostatni projekt pomocowy, który zrealizujemy w tym wyjątkowym czasie – dodaje Marek Cieślak Prezes Zarządu Bionanoparku.

W Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych ma powstawać do 40 przyłbic tygodniowo. Zostaną one przekazane do najbardziej potrzebujących łódzkich szpitali.